Vin: Flaskehalsen peger på New Zealand

Vin: Flaskehalsen peger på New Zealand
Offentliggjort

Det var engang i slutningen af 90’erne, at de første hvidvine kom til Danmark fra New Zealand, og de blev mødt med en vis portion skepsis og tilbageholdenhed. Skulle man virkelig betale over 100 kr. for en vin fra et totalt ukendt vinland? Det skulle man, for kvaliteten var overbevisende, og New Zealand var kommet på vinhylderne for at blive. De newzealandske vinbønder kan om nogen få den rene druesmag frem i den enkelte druetype.

Skal man smage, hvordan druerne udtrykker sig enkeltvis, skal man ikke købe en fransk eller anden europæisk vin, men en fra New Zealand. Ikke mindst druerne Chardonnay og Sauvignon Blanc gjorde det godt i flaskerne med deres meget rene facon, som ikke før var set i den nye vinverden. Oven på den succes kom andre druer til, man forsøgte sig med Riesling, Chenin Blanc og Viognier, men de nåede aldrig samme niveau. På rødvinssiden laver New Zealand vine på både Pinot Noir, Cabernet Sauvignon og Merlot, men det blev Pinot Noir, der slog igennem og gav os noget af det bedste oversøiske Pinot Noir, man stadig kan få til overkommelige priser.

Vores vinmand Jacob Kocemba har smagt på seks vine fra New Zealand. Se hans vurdering på de følgende sider.Dog Point Vineyard, 2009, Marlborough, Sauvignon Blanc

++++

En vin med let grønlig farve, som står brillant. Duften kommer med en aroma af syrligt æble, litchi og eksotisk frugt. En meget intens og elegant duft. I smagen

kommer der et syrligt strejf af hyldeblomst, æble, citrus og mineraler. Vinen fremstår frisk med en god lang syrlig eftersmag. En vin med mange anvendelsesmuligheder, ikke mindst som madvin til lette fiskeretter.

Pris: 165 kr.

laudrup.dkClos Henri, 2008, Marlborough, Sauvignon Blanc

+++++

Flot klar vin med grønlig karakter og noter af citrus, græs og friske krydderurter samt en lille tone af vanilje og honningmelon. Smagen er fyldig og meget nuanceret med elementer af citrus, gule blommer, urter og grønne æbler. En meget karakterfuld vin med en bred vifte af aromaer. Vinhuset

Clos Henri er ejet af Sancerre-huset Henri Bourgeois i Loire. Denne vin er fra deres topserie

og et godt bud på en fantastisk Sauvignon Blanc med et fransk strejf.

Pris: 209,95 kr.

theis-vine.dkSeresin, 2008, Marlborough, Pinot Gris

++++

En let gylden farve med strågule noter. Duften kommer med hints af kokos, melon og lidt fernis. Smagen er moderat i intensitet og virker en anelse lukket. Man kan finde lidt abrikos, citrus, smør og krydderi. Eftersmagen slutter fint af med en vis længde. En vin lavet på en mindre udbredt drue i New Zealand, og normalt er Pinot Gris lidt mere fed i smagen, men til gengæld har den en god mineralitet med sig og en lidt bitter eftersmag, der klæder den.

Pris: 189,95 kr.

H.J. Hansen, Vinspecialisten og Magasin Mad & VinCloudy Bay, 2007, Marlborough, Chardonnay

+++++

Vinen har en klar intens farve med grøn-gule nuancer. Næsen bringer en masse frem, der er toner af vanilje, citrus, smør, eksotisk frugt, honning, banan og lidt fadpræg. Smagen kommer med en stor koncentration af pære, æble, fadsmag, lidt bittert og en elegant eftersmag af citrus. Den holder længe i munden og giver mange aromaer. En af de mest kendte hvidvine fra New Zealand og den vin, der satte landet på vinkortet.

Pris: 235 kr.

Forhandles af diverse vinbutikkerHerringbone Hills, 2008, Marlborough, Pinot Noir

++++

Farven har en let rødlig tone, den virker meget lys, næsten gennemsigtig. Duften er overraskende intens med noter af hindbær, jordbær, roser og kirsebær. Smagen er blød og frugtig, der er smag af hyben, havtorn og røde bær. Eftersmagen er moderat. En meget frugtrig og tilgængelig vin med

masser af god Pinot Noirsmag.

Pris: 79,95 kr.

H.J. Hansen, Vinspecialisten og MagasinQuartz Reef, 2007, Bendigo Central Otago, Pinot Noir

+++++

Flot dybrød farve. I næsen kommer der duft af jordbær, moreller, jordbund og frisk timian. Smagen byder på en bred vifte af indtryk: kirsebærsten, blomme, bitter chokolade og krydderier. Smagen er intens og slutter i en god balance mellem det frugtrige og det bitre. En af de mere

kraftige Pinot Noir med god koncentration og dybde. Drik den alene eller til et måltid med

rødt kød.

Pris: 239 kr.

laudrup.dk

Læs også: Jacob Kocembas anbefalinger af rosévin