Balenciaga slår dørene op for deres første butik i Danmark

Brandet vil gennem en rå og smadret indretningsstil byde københavnerne velkommen i deres nye butik i Østergade.

Balenciaga slår dørene op for deres første butik i Danmark
Offentliggjort

Gennem årene har Balenciaga lanceret alt fra Ikea-poser til 12.000 kroner til et par rødskinnede slippers, der mest af alt ligner McDonald’s klassiske, røde pomfritbakker. De er braget frem, og lige så hadet de er, lige så højt knuselsker modefolket dem.

Nu vil de så for alvor slå teltpælene ned det i københavnske. Derfor har Balenciaga åbnet deres første reelle butik i Danmark, der havde første åbningsdag den 18. marts.

Det er dog ikke første gang, at Balenciaga stifter bekendtskab med danske kunder, da de de senere år har haft en flagship store i Illum.

Butikken er i sin indretningsstil en del af konceptet ’Raw Architecture’, som Balenciaga lancerede i 2021 i deres flagship store i London. Den nyåbnede københavnske butik 159 kvadratmeter er derfor præget et råt look med betongulve og bevidst slidte møbler.