Et af de største tilløbsstykker ved Milano Fashion Week er Gucci, der har regeret på Piazza Oberdan siden tidernes morgen. Pladsen foran indgangen til showet er et eldorado af streetstyle og bag den kulsorte foyer viser et af verdens bedst sælgende luksusbrands, hvordan mænd skal klæde sig.
Ved visningen af kollektionen for efterår / vinter 2013 lagde Gucci ud med isblå og hvide elementer, der blev fulgt op af tung strik, armyfarvet overtøj og jakkesæt med houndstooth-mønster i forskellige udgaver. De sorte indgange blev selvfølgelig heller ikke forbigået, ligesom Gucci i vanlig stil lukkede med 8-10 variationer over smokingen. Det er vintage Gucci: Afvejet farveskala, umådeligt sikre genfortolkninger af klassiske elementer og en stor fest til sidst. Se billeder herunder.
Isblåt overtøj i knivskarp og ren silhuet.
Annonse
Tern i forskellige variationer.
Tung strik tilsat løsere slacks.
Lyse frakker i både klassisk dobbeltradet udgave og i mere uniformsinspireret, smal model.
Houndstooth-mønstrede jakkesæt i smalle udformninger. Bemærk at der er kommet lidt mere længde på bukserne.
Kulsort overtøj tilsæt elementer af læder.
Olivengrønne dobbeltradede frakker med og uden pelskrave.
Annonse
Tykt vævet stof med flerfarvet præg, der nok skal holde varmen på de nordlige breddegrader.
Og så selvfølgelig fest. Smokingen i forskellige udformninger.
En smoking behøver ikke være kulsort så længe reverset tilhører smokingkategorien og helst er af silke.
Og selvfølgelig lidt blomster for at runde det af - ligesom det i øvrigt også kunne ses i mere vild form hos Dolce & Gabbana.
Det bedste, der kom ud af min galopperende 40-årskrise, er min sorte Saab 900 Cabriolet. Jeg synes, den er så flot. Det er en skulptur. En panikbil, uden så alligevel helt at være det.