Se Philip Fabers biler gennem karrieren her

Man kan sige meget om en mand alene ud fra hans bilvalg – se bare her.

Foto:
Offentliggjort

2013 Kia Picanto, lys aubergine

Chefdirigent for DR Pigekoret, foredragsholder, vært på den ’Klassiske Musikquiz’ på DR2, samt børneprogrammet Vidunderbørn på DR.

Vi skal helt frem til 2015, før jeg får bil. Indtil da lånte jeg min brors ramponerede Volvo eller tog taxa, når det ikke kunne klares på cykel. Til sidst spurgte min kone, om jeg var sikker på, at det ikke var billigere at have en bil end at poste så mange penge i taxaer. Så kiggede vi på det og fandt et sted i Valby, hvor vi kunne leje en Kia Picanto i en farve, som ingen andre ville have. 

Ikke meget af en bil, men en stor luksus for mig at kunne hoppe direkte ud i en bil og køre hjem fra alle mine arbejdsaftener i provinsen. Min kone var også begejstret og komponerede en jingle, som vi den dag i dag synger sammen, hver gang vi ser en Picanto i trafikken.

2016 Fiat 500, grå

Chefdirigent for DR Pigekoret, foredragsholder, vært på ’Den Klassiske Musikquiz’.

Jeg kørte Kia i et år, og så gik vi over til at lease frem for at leje. Hipster-leasing kalder vi det, fordi valget faldt på en Fiat 500. Jeg er fra Næstved, men opvokset i Hellerup, og jeg husker, hvordan der foran det lokale gymnasium altid stod en skov af elevernes Fiat 500’er parkeret. 

Vi fik vores første barn, mens vi havde den, og det gav visse udfordringer i forhold til bagagepladsen. Det udviklede sig til en slags barnevogns-Tetris, hvor jeg ved at lægge det ene sæde ned og tage alle hjulene af sirligt kunne få plads til alle delene, så vi også selv kunne være i bilen. Det tog en syv-otte minutter, men jeg blev stædigt ved et halvt års tid.

2015 Citroen C3, sort

Chefdirigent for DR Pigekoret, foredragsholder, vært på ’Den Klassiske Musikquiz’.

Fiat’en fik ikke en jingle, men den fik et navn, Jerry. Vi var glade for den, men efter et år fik vi nok af at spille Tetris og købte en brugt Citroen C3. Det var i det hele taget en tid med pladsmangel, for i alle årene havde vi boet på 64 kvadratmeter med flygel og barn. Kom jeg hjem efter klokken 17, skulle jeg bruge 20 minutter på at køre rundt om blokken og vente på at få en parkeringsplads. 

Jeg vil ikke betegne mig selv som inkarneret bilist, men mine evner udi parallelparkering forfinede jeg i de år. Og så flyttede vi til Carlsbergbyen med mere plads og parkeringskælder. Genialt, men også hundedyrt, så vi gik i speltmode og byttede bilen til en elektrisk ladcykel.

2020 Citroen C3, gråbrun

Chefdirigent for DR Pigekoret, foredragsholder, vært på ’Den Klassiske Musikquiz’ og ’Fællessang’.

Det gav en fantastisk følelse af samhørighed at cykle rundt med Selma og August siddende foran. Desværre blev cyklen stjålet, og så leasede vi en ny C3. Det var gennem GoMore, så nu, hvor jeg ikke kunne redde verden ved at cykle, forsøgte jeg mig ved at leje den ud, når jeg ikke selv brugte den. 

Det fungerede rigtig fint, og det var en stor tilfredsstillelse at dele bilen. Det var bare drønirriterende, at den ikke var til rådighed, hvis man pludselig fik en indskydelse til at bruge den. Det er jeg for spontan til, måtte jeg indse.

2023 Tesla Model Y, grå

Freelancedirigent, foredragsholder og vært på ’Den Klassiske Musikquiz’.

I 2020 kom corona, og så tog mit liv en helt vild drejning, og jeg fik afsindigt travlt. Undervejs sagde jeg mit job som chefdirigent op og blev freelancedirigent, så nu har jeg typisk længere ophold, når jeg er afsted for at spille med det lokale symfoniorkester, og jeg har lært, at der er utroligt langt til Sønderborg. 

Jeg har også fået ny bil, idet jeg to måneder før det store prisfald købte en Tesla Model Y. Den koster i dag 130.000 kroner mindre, end da jeg bestilte den, men jeg elsker den stadig, selvom den hverken har en jingle eller et navn.

Philip Faber

(f. 1984) Uddannet komponist fra Kungliga Musikhögskolan i Stockholm. Fra 2013 til 2023 var han chefdirigent for DR Pigekoret, og sideløbende er han blevet en populær tv-vært og foredragsholder. I dag er han freelancedirigent, tv-vært og foredragsholder.