For tretten år siden gik Henrik Lorensen rundt på kunstmuseet Louisiana. Små videoskærme viste interviews med den danske designer Poul Kjærholm, der sagde, at han gerne vil lave gode møbler til folket. Henrik studsede over det, for en daybed fra designeren kan koste over 100.000 kroner. Det var nok ikke, hvad Poul Kjærholms intention havde været. Udstillingen plantede en tanke i Henrik Lorensen om, at dansk design er blevet en ekstravagance, som de fleste mennesker ikke har råd til mere, selvom mange er glade for dansk design.
I dag sidder han på et kontor i Indre København og har gjort handling ud af den tanke, der opstod på museet for mange år siden. Henrik Lorensen har startet firmaet TAKT, der laver bæredygtige kvalitetsmøbler til alle. Den første kollektion består af tre stole, der står rundt omkring på kontoret, både som udstillingsmodeller og til brug i mødelokalet.
”Der ligger en indignation bag at lave TAKT til et bæredygtigt produkt. Næsten alle møbler ender med at blive brændt eller sendt på lossepladsen. Der er virkelig lidt genbrug i møbler. Jeg fandt data fra USA, hvor det var under 1% af møbler, der blev genbrugt. Resten bliver bare kørt på lossepladsen. Så er der noget helt galt.” siger Henrik Lorensen.
Annonse
”Det har været en underliggende strømning i dansk design i rigtig lang tid. Kigger jeg på, hvilke danske brands, der historisk har klaret sig rigtig godt, er det sjældent luksusbrands. Kig for eksempel på Carlsberg eller LEGO, der laver rigtig gode ting til normale mennesker. Danmark har jo næsten altid været et lille land, så supereliten har været relativt begrænset. Hvis man skulle bygge en god forretning, skulle man lave gode produkter til den brede del af befolkningen. Vi har hyldet det gode til de mange. Den holdning tror jeg har styrke på globalt plan. Jeg er drevet af en oprørstanke imod, at godt design og kvalitet koster for meget – det handler om andet end luksus og ekstravagance” siger Henrik Lorensen.
Udover kvalitet er bæredygtighed også et nøgleord for TAKT, der har valgt at miljømærke deres møbler med EU-blomsten, det europæiske miljømærke, for at give kunderne en garanti for, at møblerne rent faktisk er bæredygtige. Firmaet er det første i verden, der laver designmøbler og samtidig har miljøcertificeringen på samtlige af deres produkter.
”Fra starten har vi sagt, at alle vores møbler skal have en certificering bag sig. Man snakker meget om bæredygtighed, og det er godt, men der er også nogen, der spekulerer i det og klistrer et miljømærke på, som ikke har nogen betydning. Vi har en rigtig certificering på, som siger, at vi har fået eksterne til at vurdere, at det er sandt, det vi siger.
”Man kan selv reparere stolen, hvis man har børn, der står og hakker på ryglænet eller tegner på den. Hvis den var limet sammen, som de fleste produkter er, så ville du blive nødt til at smide den væk og købe en ny. Fordi du samler vores stol selv, kan du kontakte os, og så sender vi en ny reservedel, du kan sætte på.”
”En af de ting, der er vigtige for bæredygtigheden, er, hvad man gør, hvis noget går galt med produktet, hvordan forlænger du så levetiden? Hvis du har den stol dobbelt så lang tid, som en anden stol, så har du halveret CO2-aftrykket. Ellers skulle du jo købe en ny stol, som skulle produceres og transporteres.”
Inden Henrik Lorensen startede TAKT, har han blandt andet været direktør for LEGO Digital og adm. direktør i B&O PLAY. Fælles for de forskellige jobs er, at han har været med til at lave ting, som folk bruger og er glade for.
Annonse
”Jeg tror, at de fleste, der er glade for deres job, laver noget, der rører dem personligt. Det har jeg været præget af i mange år. Jeg synes, det er en glæde at lave lækre ting, som mange kan få glæde af. Der er selvfølgelig en proces med, at man skal lave en forretning, men i sidste ende synes jeg, det er fantastisk at se, hvor mange der går rundt med de hovedtelefoner, jeg var med til at give et brief om, hvor vi har diskuteret funktion, farver, og sat en god produktion op. Det er en stor glæde at se folk gå rundt med dem på. Det er, hvad mit indre drive handler om: at give god kvalitet videre.”
Drivkraften er også tydelig at mærke hos stifteren af TAKT. Han fortæller passioneret om stolene, mens han kører hånden over ryglænet og siger, at det er fedt at stå med produkterne i hænderne, når man har gået og tænkt på dem i så lang tid. Han viser rundt på kontoret, hvor ti medarbejdere sidder ved små kontorøer. I et hjørne er der noget, der ligner et værksted. En væg med værktøj og stofprøver i forskellige farver hænger foran produktprøver i forskellige stadier. På gulvet står et billede med en blå bølge fra Designmuseum Danmark og en højtaler. B&O, selvfølgelig.
Ved en væg på kontoret står kasser med stole stablet op. TAKT kan kun købes online, og fordi man selv skal samle stolene, bliver de sendt som ’flatpack’. Det vil sige, at møblerne kommer i en stor, flad pakke, hvor de forskellige dele til møblet er i. Lidt ligesom IKEA. Men hvor det nogle gange kan være årsag til stor frustration at samle et møbel fra den svenske møbelgigant, så vil TAKT gøre samleprocessen til en god oplevelse.
”Et af vores designkriterier, da vi skulle lave stolene, det var, at det skulle være en behagelig oplevelse at samle dem. Det allerbedste er, at man får lækkert egetræ mellem hænderne, og så føler man sig lidt tættere koblet til sit produkt, når man har samlet det. Der er små detaljer, som man ikke kan se på den færdige stol, men der er nogle ganske fine snedker-udfræsninger, som gør, at man klikker den pænt på. Vi prøver at ligge os i selen med at gøre det til en dejlig oplevelse lige fra start og ikke sådan en oplevelse, hvor man er glad for at have købt noget, så får man kassen og bliver frustreret over samleprocessen, og så går der lige et par uger før, man kan være glad for sit produkt igen.”
”Lige nu er det et spørgsmål om, at vi skal have nogle gode møbler ud, så folk vælger vores bæredygtige, reparerbare møbler i stedet for andre. På et tidspunkt, så bliver det selvfølgelig sådan, at nogen har haft dem i lang tid, og så vil vi jo ikke forsøge at vokse ved at overtale dem til at smide møblerne ud og købe nogle nye. Hele den måde vi har sat det op på gør også, at vi er åben for nye måder at drive forretning på.”
”Skal du nødvendigvis eje dine møbler hele tiden? Er det man har brug for måske ikke, at man lejer møbler i fem år eller hvor lang tid, man har lyst til, og så sender dem tilbage, og så er der nogen, der tager sig af dem, og sælger dem videre? Jeg tror ikke, at markedet er modent endnu, eller forbrugerne er klar til det. Bare det at købe møbler online er en barriere for mange, så jeg tror, det er begrænset, hvor mange vi kan overtale til at leje. Men det gode er, at vi begynder at sende møbler ud i markedet, som vi kan gøre det med på sigt. Vi bygger altså fundamentet nu til en fortsat god udvikling”
”Det er jo en lang proces, hvor tusindevis af produkter kommer ind, og vi er nu på shortlisten. Der er seks tilbage, og vores to stole er så to ud af seks. Det er meget godt klaret. Det er vi lidt tilfredse med. Bare det, at vi er kommet på shortlisten, føles som en sejr. Den brede anderkendelse, der ligger i det: To ud af de seks bedste stole, der er lanceret globalt sidste år, er vores.”
Annonse
Vinderne af Dezeen Awards bliver offentliggjort den 30. oktober. Men udover prisudgivelsen har TAKT også andre spændende ting på tegnebrættet. I oktober kommer deres næste kollektion af møbler online.
Det bedste, der kom ud af min galopperende 40-årskrise, er min sorte Saab 900 Cabriolet. Jeg synes, den er så flot. Det er en skulptur. En panikbil, uden så alligevel helt at være det.