Pil jomfruhummere. Læg halerne til side og steg dem i smør.
Hoveder og skaller fra jomfruhummerne, den hele krabbe, chili, fintrevet ingefær, skiver af citrongræs og pillet, finthakket løg sauteres i olivenolie.
Derefter tilsættes groftskårne tomater, hvidvin og bouillon samt stængler fra krydderurterne – gem bladene til den færdige suppe.
Når suppen har simret ½ times tid, tages krabben op og knuses, og kødet fra kloen tages ud. Kom resten af krabben tilbage i suppen, der småsimrer yderligere ½ times tid. Knus alle ingredienser godt sammen, mens suppen simrer.
Lad derpå suppen trække 1 time mere, og sigt så. Varm den derpå igennem, og reducér den evt., til smagen er let og kraftfuld på samme tid. Kom kød fra krabbeklo og jomfruhummerhalerne ned i suppen før servering.
Server suppen toppet med friske krydderurter sammen med en rouille og sprødt brød.
1 bagekartoffel
1 æggeblomme
2 spsk. vineddike
Annonse
Salt
Peber
½ g safran
1 dl olivenolie
1 dl skyr
Salt
Peber
Skræl kartoflen, og bag den, til den er fuldstændig mør.
Pisk æggeblommen med vineddike, salt, peber og safran til en luftig æggesnaps, og tilsæt olie i små strint. Tilsæt derefter skyr og den bagte kartoffel, efter den er moset. Opbevar på køl til servering.
Man kan vælge at servere jomfruhummerhalerne på en risflage eller sprødristet brød ved siden af suppen. Undgå i øvrigt at røre for meget i rouillen, når kartoflen er tilsat, da saltet ellers giver en for sej konsistens.
Jeg har altid været begunstiget af, at der er nogle, der har troet på mig og hjulpet mig. I alt, hvad jeg har gjort. Men det kræver, at man opsøger det. Og det har jeg tydeligvis været god til.