”Man kan snart ikke se forskel på, om det er en to-stjernet restaurant i København eller en café i Randers”
Christoffer Schärfe har en fortid som kok på Geranium og Pluto, men driver nu Aro, Odenses eneste restaurant med en Michelin-stjerne. Her fortæller han om, hvorfor han er træt af mad, der ser for flot ud, og hvor i Odense, man får den bedste pizza.
”Jeg spiste på Henne Kirkeby Kro for et år siden, hvor jeg fik et vanvittigt godt måltid. Jeg synes, at køkkenchefen Paul Cunninghams måde at lave og tænke mad på er interessant, så jeg havde længe gået med et stort ønske om at prøve at spise på der. Den mad, han laver, er hverken køn eller moderne, hvilket skal forstås på den måde, at den ikke er lavet til Instagram. De retter, jeg fik, var ikke specielt pæne. Men til gengæld smagte de virkeligt godt. Det hele var smagt perfekt til.
Der var en ret, der skilte sig gevaldigt ud: stegte kammuslinger med gulerodspuré og syltede gulerødder. Jeg synes normalt, at gulerødder godt kan være lidt kedelige – de kommer til at minde mig om, da mine børn var små, og jeg skulle lave børnevenlig mad. Men her balancerede og krydrede de gulerødderne perfekt, så retten blev spændende, og så serverede de en vanvittigt god sauce til: en sauce nage lavet på sauternes.”
Annonse
Hvad har været dit livs værste måltid?
”Jeg kan faktisk ikke komme i tanke om at have siddet på en restaurant og tænkt: ’Det her er uspiseligt.’ Så har det mere været, hvor det har været uinteressant og kedeligt. Jeg spiste i år på en dansk restaurant, som jeg havde glædet mig rigtigt meget til at spise på, men da jeg gik derfra, var jeg enormt skuffet.
Man var gået på kompromis med kvaliteten, til fordel for at det skulle være pænt. Maden var ikke varm nok, fordi det ikke var muligt, når retterne var så komplicerede at anrette. Det virkede som om, at der var så mange små elementer, at de glemte at komme i mål med dem allesammen. Det var ikke, fordi det var et dårligt måltid. Det var bare meget skuffende.”
Hvad har du altid lyst til at spise?
”Jeg kan altid spise en god burger. En burger kan jo simpelthen være så forfærdelig en oplevelse. Men den kan også være helt fantastisk, når den er lavet ordentligt, og man har brugt kød af god kvalitet, der er stegt og krydret godt.
Jeg synes, at Jagger og Popl laver en rigtig god burger. Jeg har i øvrigt lige været i Berlin, hvor jeg fik en fantastisk burger et sted, der hedder Goldies Smashburger. Man kunne smage, at det var kød af høj kvalitet, og bøfferne var fuldstændig crispy.
Annonse
En burger skal jo bare holdes simpel. Det skal ikke blive en ret i en bolle. En god burger indeholder måske salat, det er ikke nødvendigt, lidt løg, en syltet agurk og noget god ost.”
Hvad spiser du, når du har tømmermænd?
”Nu bor jeg i Odense, hvor mulighederne for at gå ud og spise ikke er kæmpestore, så tømmermandsmad bliver nok bare derhjemme. Hvis jeg har rigtig hardcore tømmermænd, bestiller jeg en pizza. Jeg har en svaghed for ost, så jeg bestiller gerne bare en simpel pizza med god ost.
I Odense ligger der en italiensk delikatessebutik, der hedder Rosticceria, som jeg rigtigt godt kan lide at bestille fra. De laver pizzaerne ordentligt med en god dej og bruger gode skinker og oste. De smager vanvittigt godt.”
Hvad er den bedste madby?
”Det er Paris. Der er jo et hav af gode steder, og jeg har haft mange gode oplevelser i byen.
Min yndlingsrestaurant i Paris er Septime, der er en sindssygt god restaurant og var en inspirationskilde, da vi åbnede Aro i 2017. Vi blev meget inspirerede af deres simple udtryk. Det er ikke kompliceret mad rent visuelt, det de serverer. Der er ikke alt muligt unødvendigt pynt på tingene. Der er tre-fire ingredienser på tallerkenen, der til gengæld bare er lavet snorlige.
Annonse
Indretningen er rustik og næsten New York-inspireret. Jeg synes, det er virkeligt fedt, at man kan sidde på en hård, simpel træstol ved bittesmå, næsten café-lignende borde på en Michelin-restaurant, der bare er stuvende fuld, og hvor alle folk har travlt, samtidig med at maden bare smager sindssygt godt, og betjeningen er god.”
Hvad er den bedste restaurant, som ingen kender?
”Jeg har lige spist på en kinesisk restaurant i Berlin, der nævnes i Michelin-guiden, så helt ukendt er den ikke. Men det er et vanvittigt fedt sted. Long March Canteen, hedder den. Stemningen var god, og det var den afslappede, hyggelige måde at spise på, hvor der hele tiden kommer to-tre tallerkener ned på bordet, man sidder og deler, mens tallerkenerne fra de forrige retter ryddes af bordet. Jeg var der en helt almindelig tirsdag aften, og der sad vel 80-100 mennesker derinde. Maden var god, men to retter, der specielt står ud, var nogle edamame-bønner med syltet rødbede og en ret med tun og wasabi.”
Hvad er den værste madtrend?
”Der er i øjeblikket en tendens til, at alt mad fra alle niveauer ligner hinanden, fordi maden bliver alt for pyntet. Jeg plejer at joke med, at man snart ikke kan se forskel på, om det er en to-stjernet restaurant i København eller en café i Randers. Man kan helt sikkert smage forskel, men det er lidt som om, at alle bare kigger på hinanden og ser, hvad de andre gør, og så gør det samme.”
Hvad gør danskerne altid forkert i køkkenet?
”Mange danskere prioriterer mad i store mængder til billige priser, frem for mad af god kvalitet. Jeg forestiller mig, at der er mange mennesker, der gerne vil prioritere at spise bedre mad, men da tiden er knap, bliver det de nemme og hurtige løsninger. Der kommer mere og mere præfabrikeret mad, og salaten er plukket og skyllet, når man køber den i supermarkedet. Frugten er skåret i tern og står i plastikkopper. Det hele er tilsat e-numre, sukker og salt, og så skal det bare varmes, når man kommer hjem. Hvis man kunne prioritere en halv time ekstra i køkkenet, og hvis man gad bruge lidt flere penge på sine råvarer, ville ens mad blive meget bedre.”
Det bedste, der kom ud af min galopperende 40-årskrise, er min sorte Saab 900 Cabriolet. Jeg synes, den er så flot. Det er en skulptur. En panikbil, uden så alligevel helt at være det.