Opskrift:

Svamperisotto med fennikelsalat

Muligvis en af de nemmeste risottoopskrifter, du kan finde.

Svamperisotto med fennikelsalat
Offentliggjort

Ingredienser

  • 1 løg
  • 2 fed hvidløg
  • 1 porre
  • Olivenolie til stegning
  • 400 g risottoris
  • Evt. 1 dl tør hvidvin og bouillon
  • 400 g blandede svampe
  • 100 g revet parmesan
  • Salt og peber
  • Citronsaft

Svampefond

  • 50 g tørrede svampe

Fennikelsalat

  • ½ radicchio
  • 1 fennikel
  • Salat
  • Olie
  • Eddike
  • Salt og peber

Sådan gør du:

  1. Pil løg og hvidløg, og hak dem fint. Skær porren i skiver, og sautér dem sammen med løg og hvidløg klart og mørt i en gryde med olivenolie. Steg de hakkede, tørrede svampe med i gryden, og krydr godt med salt og peber. Svampene afgiver en smule væske, der fungerer godt som sky tilrisottoen.
  2. Tilsæt nu risene, og sautér videre, til de er klare. Hæld evt. hvidvin og lidt bouillon ved, og lad det (næsten) fordampe.
  3. Spæd til med kogende vand og svampefond lidt efter lidt, og rør jævnligt i gryden. Fortsæt, til risene er møre, cirka 20 minutter.
  4. Inden servering vendes risottoen med revet parmesan og smages til med salt, peber og citronsaft.

Svampefond

  1. Læg de tørrede svampe i en skål, hæld kogende vand over, og lad dem trække i ca. 30 minutter, eller indtil de er opblødte. Tag svampene op af vandet med en hulske. Hæld fonden i en kande eller skål – stop, så du ikke får bundfaldet med. Hak de tørrede svampe fint.

Fennikelsalat

  1. Skær fenniklen i papirtynde skiver, gerne på et mandolinjern. Pluk salaten groft. 
  2. Vend salat og fenniklen sammen, og dryp med olie og eddike. Krydr med salt og peber.