Ramen Japansk nudelsuppe, der varierer fra region til region i Japan. Den består af en suppe smagt til med miso, tang, soja eller tørret fisk eller en kombination af disse. Herudover nudler (for det meste hvedenudler) og diverse kød, fisk og/eller grøntsager og evt. æg.
Dashi Grundelement i japanske supper som for eksempel miso-suppe. Der findes flere typer. Awase dashi er lavet af en kombination af kombu-tang og katsuobushi. Man kan også købe dashi-granulat, som bare skal opløses i vand.
Tare Mørk, sød sojabaseret marinade, der bruges til marinering af kød.
Udon Tykke hvedenudler, som fås både i frisk og tørret version.
Soba Smalle boghvedenudler med dejlig nøddeagtig smag fra boghveden.
Ramen-nudler Smalle hvedenudler, oprindelig af kinesisk ophav. Kan købes både friske og tørrede.
La-yu Ristet sesamolie med chili.
Mirin Risvin, der bruges til madlavning. Mirin er sødere end sake.
Sojasauce Der findes mange typer af sojasauce og i mange kvaliteter. Hav både lys og mørk soja på lager, og køb det i specialbutikker, så du kan få en bedre kvalitet end den i supermarkedet – der er en verden til forskel!
Kombu Tangtype, som bruges til dashi. Du kan også bruge dansk tang, for eksempel fingertang. Købes tørret og fås i mange forskellige kvaliteter.
Miso Fermenteret pasta/tyk creme, oftest lavet på sojabønner og/eller andre gryn eller bælgfrugter som byg, rug, kikærter mm. Uundværlig ingrediens i det japanske køkken. Findes i mange forskellige varianter – start med at købe en lys og en mørk type.
Katsuobushi Røget og fermenteret bonito-tun. Kan købes som flager eller i ét stykke, som man selv river. Giver enorm umami-smag til retter og ser smukt ud revet over varme retter, hvor varmen får flagerne til at stå og svaje.
Chasu Fra den kinesiske char siu-gris, som oprindelig er en kantonesisk barbecue-gris lavet på for eksempel svinebryst. Den japanske version bruges ofte som fyld i ramen.
Tofu En hvid curd lavet af koaguleret sojamælk. Fås i flere varianter. Silken-tofu er blød og cremet og kan kommes direkte i en suppe. Presset eller fast tofu er velegnet til at stege.
Ramen-æg, ajitsuke tamago Smilende æg marineret i en sød og salt blanding af soja og mirin. Kog æggene i 6 minutter, pil dem, og læg dem i en marinade af 1 dl mørk sojasauce og 1 dl mirin. De skal marinere min. 24 timer. Marinaden kan genbruges til flere æg.