Skræl gulerødderne, og skær dem i skiver. Pil løg og hvidløgsfed. Hak begge groft.
Rens timian og persille, afdryp godt, og pluk det.
Kværn peberkornene.
Bland i en stor skål en marinade af vin, olie, laurbærblad, hvidløg, timian og persille. Tilsæt peber, gulerodsskiver og løg. Læg kødet i marinaden, og dæk med film. Sæt skålen i køleskabet natten over.
Tag kødstykkerne op af marinaden, og lad dem dryppe af. Smelt smør i en tykbundet gryde, og steg kødet i det, men lad det kun lige sætte sig – det skal ikke brunes.
Tilsæt marinaden, og hæld vand over, til det dækker. Lad retten simre, til kødet er mørt – det tager et par timer.
Tilsæt fløde og citronsaft – det burde jævne saucen, men hvis man ønsker sig en tykkere sauce, kan den jævnes med maizena eller en smørbolle (se neders på siden). Tag i så fald kødet op, før der jævnes, og kom det tilbage i saucen, og varm igennem inden servering.
Server med fx. jasmin ris til.
Rør en bolle af lige dele smør og mel sammen, læg den i gryderetten, og lad den smelte. Rør den derpå godt ud i saucen, der herved jævnes.
Det bedste, der kom ud af min galopperende 40-årskrise, er min sorte Saab 900 Cabriolet. Jeg synes, den er så flot. Det er en skulptur. En panikbil, uden så alligevel helt at være det.