48 kunstværker fra skuespiller Morten Grundwalds store samling sættes på auktion

De fleste kender nok Morten Grundwald fra rollen som Benny i ’Olsen Banden’, men for mange er det nok en overraskelse, at han også havde en imponerende kunstsamling sammen med hustruen Lily Weiding. I slutningen af september kan 48 kunstværker fra samlingen købes på auktion hos Bruun Rasmussen.

48 kunstværker fra skuespiller Morten Grundwalds store samling sættes på auktion
Offentliggjort

Badutspring, spraglede strømper og den ikoniske sætning ’skidegodt, Egon’ er nok det, de fleste forbinder med Benny fra ’Olsen Banden’, der blev spillet af den folkekære skuespiller Morten Grundwald. Hvad mange ikke forbinder med den spraglede skuespiller, er kunstsamler.

Ikke desto mindre var Morten Grundwald gennem sit liv optaget af kunst, og derfor var skuespilleren og hustruen Lili Weidings hjem fyldt med kunstmalerier.

Morten Grunwald døde i november 2018 og Lily Weiding i juli 2021, og nu har parrets tre døtre har valgt, at nye ejere skal have muligheden for at få glæde af de mange værker.

Den imponerende kunstsamling, som ægteparret fik opbygget gennem årene, tæller blandt andet malerier fra Per Kirkeby, Egon Mathiesen, Robert Jacobsen og Arthur Köpcke.

Særligt bemærkelsesværdigt er det, at oliemaleriet ’Flodfjældets skønhed’ af Per Kirkeby er en del af udbudte værker. Morten Grundwald og Per Kirkeby var gode venner, og rent faktisk dedikerede Per Kirkeby flere af sine malerier til Morten Grundwald. ’Flodfjældets skønhed’, der også kan købes på Bruun Rasmusens auktion senere på måneden, hang i en lang årrække over Morten Grundwald og Lily Weidings sofa.

”Det er en stor glæde at få lov til at udbyde Morten Grunwald og Lily Weidings kunstsamling her hos Bruun Rasmussen. Især er værkerne af Per Kirkeby helt i top, startende med pop art-maleriet ’Gennem Skoven’ fra 1964 og frem til to absolutte topklassemalerier fra 1976-1977 ’Flodfjældets skønhed’ og ’Mammut-Teppiche’, hvilket sjældent er set bedre på auktion,” siger Niels Raben, afdelingsleder for moderne kunst hos Bruun Rasmussen, i en pressemeddelelse.

De 48 værker fra Morten Grunwald og Lily Weidings kunstsamling sælges den 27. og 28. september på auktion hos Bruun Rasmussen. Se mere her.

Foto: ’Flodfjældets skønhed’ af Per Kirkeby.
Foto: 'Emeute' af Arthur Köpcke.
Foto: 'Gennem skoven' af Per Kirkeby.

Se, hvad vi ellers skriver om: Kunst og Film