Efterår er lig med læsetid: Her er fire gode bøger, vi glæder os til at dykke ned i

Vi har fundet fire bøger til det kommende efterår.

Efterår er lig med læsetid: Her er fire gode bøger, vi glæder os til at dykke ned i
Offentliggjort

’Mæt af dage’

Gennem en længere periode i slutningen af 2023 var Ebbe Preisler og hans kone Mariann Preisler tophistorie i medierne herhjemme.

Ebbe Preisler havde i december givet sin kone, som havde Parkinsons, og sig selv en dødelig dosis metadon. Mariann Preisler døde, men Ebbe Preisler overlevede og er nu sigtet for drab.

Nu fortæller han for første gang hele sin historie, dels om han og hans hustrus lange, lykkelige samliv, dels om 70’erne og Thylejren, dels om den sidste svære tid, hvor Ebbe Preisler stiller spørgsmålet: Har vi pligt til at leve til den bitre ende?

’Af stumper og skår’

Den tidligere MMA-kæmper Jonas Eriksson debuterede sidste år som forfatter med en kritikerrost roman om vold, klasse og det at bryde med sit ophav.

I sin nye roman tager Eriksson en stor bid fra hovedstolen og skriver selvbiografisk om en bitter arvestrid med hans svenske familie og om en kaotisk barndom med børnefængsler, opdragelsesanstalter og utallige mareridt. Især er det afskeden med hans afdøde far, der fylder, og det er grum læsning.

’Maskinerne kommer indefra’

Anders Søgaard er både professor på Datalogisk Institut på Københavns Universitet og har gået på Forfatterskolen og udgivet flere skønlitterære bøger. I ’Maskinerne kommer indefra’ går han i kødet på kunstig intelligens og de dilemmaer, den fører med sig.

Fx beskriver Søgaard, at stadig flere udvikler et forhold til AI-robotter skabt af kunstig intelligens, og på et helt overordnet plan undersøger professoren, hvordan kunstig intelligens påvirker alle vores relationer. Og – ikke mindst – tager han bestik af, hvad der lurer ude i horisonten, når det gælder AI.

’Komintern’

Historiske krimier er lige for tiden det helt store buzzword på spændingsroman-området, både herhjemme, men også på den internationale scene.

Nu har vi (måske) fået et nyt stort navn i genren. Benni Bødker er aktuel med første bind i sin krimiserie om Johannes Borum (forestil dig Gereon Rath fra ’Babylon Berlin’), der i København i 1930’erne bliver sat til at efterforske drabet på en kendt advokat.

Borum er omgivet af kommunister, nazister, fordrukne journalister og hårdnakkede gangstere. Det er alle mod alle, og midt i det hele troner det mystiske Komintern, og de skyr ingen midler for at slippe af med deres politiske modstandere.