Bog om de svenske bander er uhyggeligt velresearchet

Det er småt med gode undskyldninger for ikke at få kværnet nogle nye bøger i din sommerferie. Vi har tre gode bud.

Bog om de svenske bander er uhyggeligt velresearchet
Offentliggjort

’Klanerne’

Bandekrigen i Sverige bliver blot ved og ved med at afkræve nye ofre, og efterhånden er det mere eller mindre blevet hverdag, at vi hører om nye drab på den anden side af grænsen. Men hvorfor er situationen i Sverige så voldsom, og hvem er de forskellige grupperinger? Det giver sikkerhedseksperten Jan Persson og graverjournalisten Johannes Wahlström et uhyggeligt velresearchet bud på i ’Klanerne’. Her fortæller makkerparret om infiltrering af banker, forsikringsselskaber og kommunale institutioner, og om hvordan blandt andre en række familier med rødder i Armenien, Syrien og Kosovo har tilkæmpet sig magten i bandemiljøet hinsidan. Perssons og Wahlströms bog var blandt de mest roste i Sverige sidste år, og det forstår man godt, for forfatterne giver et sjældent indblik i en verden, hvor afpresning og vold hører til dagens orden, og hvor eksempelvis inddrivningsmetoderne bliver stadig mere ekstreme.

’Løber for livet’

Hvis man gik rundt og troede, at en bog om en ekstremløber måske ville være ret tørt stof, så tager man gevaldigt fejl. I hvert fald i tilfældet Kristina Schou-Madsen. Hun er ekstremløber af den mest ekstreme slags; hun har verdensrekorden i at løbe syv maraton på syv dage på syv kontinenter, og så er hun den eneste i verden, der har vundet alle fire løb i en serie af verdens hårdeste etapeløb; i Amazonas, i ørkenen i Namibia, i Lapland og under mareridtsagtige forhold i Kirgisistan. Og hendes historie er mildt sagt rørende. Hun har blandt andet gennemført et 200 kilometer langt ultraløb, mens hun var ramt af madforgiftning, og hun er faldet gennem isen under et 230 kilometer langt løb i minus 40 grader. Hvorfor løber hun så, og hvorfor skal det hele være så ekstremt? Jo, Kristina Schou-Madsen har travlt med at løbe fra alt det, hun tidligere har oplevet i sit liv, heriblandt en opvækst med psykisk sygdom, vold, svigt og alkoholmisbrug.

’Guds bøddel’

Er du på jagt efter en vaskeægte pageturner, du kan fordybe dig i på stranden hen over sommeren, så behøver du ikke lede længere. Walther Rebernik, advokat gennem mere end 20 år, debuterede som forfatter i 2020 med krimien ’Jæger’, der var første bind i en trilogi med specialkonsulenten Hannah Bengtson i hovedrollen. Nu er han i gang med en ny trilogi, om baggårdsadvokaten Jan Rose, som benytter sig af ret tvivlsomme metoder for at opnår sine resultater. I ’Guds bøddel’ dykker Rebernik ned i prostitutionsmiljøet på Vesterbro, og det er slet og ret bare effektivt eksekveret. Historien kommer blandt andet omkring en religiøs kult, trafficking og andre skumle elementer i den kriminelle underverden, og mysteriet tager sin begyndelse, da en ukendt morder filmer en række rituelle drab, og optagelserne ad omveje ender hos Jan Rose.