Det er meget raffinerende for den her helt råhvide arbejderjakke, at den får en kontrastkrave, synes jeg. Det er hele ideen med kontrastkraver, kan man sige. At den giver det ekstra pift til en jakke.
Den ensfarvede arbejdsjakke er jo blevet allemandseje, og det bliver måske lidt kedeligt i længden. Her fungerer det godt, at den får lidt mere personlighed.
Annonse
Barbour
Den her er jo helt klassisk. Den oprindelige kontrastkrave, kan man sige. Det var Barbour, der populariserede kontrastkraven. Her er den i en lang udgave.
Carharrt WIP
Endnu en workwear-jakke, der lige løfter sig lidt på grund af kraven. Carhartt WIP er en virkelig velfungerende afstikker fra det oprindelige Carhartt. Det er lidt mere til modesegmentet, men med samme værdier: Det er hårdført og skal kunne holde til at blive brugt. Og det er den her jakke et godt eksempel på.
Jeg har altid været begunstiget af, at der er nogle, der har troet på mig og hjulpet mig. I alt, hvad jeg har gjort. Men det kræver, at man opsøger det. Og det har jeg tydeligvis været god til.