I weekenden løb årets største golfturnering, The Open, af stablen på Royal Portrush i Nordirland. Det er en bane. der med sine rullende sanddynger og havudsigt ofte byder på kolde temperaturer og regnvejr, som kan udfordre spillerne, hvis ikke de er ordentligt forberedt – og påklædt.
Derfor var turneringen en oplagt lejlighed for Nike og italienske Stone Island til at give en snigpremiere på deres nye fælles golf-kollektion.
“Velvidende om at vejret er en udfordring under turneringen, og det kan skifte når som helst, har vi denne gang fokuseret på overtøj,” siger Kelly Tweeden, der er Creative Director for Nike Golf.
Annonse
Kollektionen består af en jakke og en trøje i grå, blå og gul, der er konstrueret på en måde, som optimerer bevægelsen ved svinget i golf. Begge er udstyret med særlige lommer til golfbolde og handsker.
Nike x Stone Island Golf lanceres 25. juli. Se nærmere på kollektionen nedenfor.
Jeg har altid været begunstiget af, at der er nogle, der har troet på mig og hjulpet mig. I alt, hvad jeg har gjort. Men det kræver, at man opsøger det. Og det har jeg tydeligvis været god til.