Fra to brædder til et: Sådan kommer du i gang med at stå på snowboard
Hvis du er i tvivl om, hvorvidt du på vinterferien skal tage skiene af og give snowboardet en chance, giver den danske snowboarder Lasse Lehwald dig her flere gode grunde. Og er du helt ny på de snedækkede pister, giver den tredobbelte danmarksmester i snowboard dig opskriften på, hvordan du starter fra bunden.
Det fede ved at stå på snowboard er friheden. Der er ikke så mange regler, som der er i andre sportsgrene. Uanset om man er god, dårlig, nybegynder eller erfaren, så er min erfaring, at det er lige sjovt for alle. Det er noget, man hygge sig med på alle niveauer.
Første gang, jeg selv stod på snowboard, var på en skiferie i alperne i Schweiz med min familie. Jeg var omkring 13-14 år og havde forinden stået på ski i en del år. Jeg havde en ven fra Norge, som for alvor fik introduceret mig til snowboarding, og siden da har jeg stået en masse. Jeg havde ret nemt ved at lære det, for jeg havde tidligere stået lidt på skateboard, så board-følelsen sad allerede i mig. Det hjælper en del. Men generelt tager det noget tid at lære.
Hvis du skal starte med at stå på snowboard, vil mit råd være, at du tager ud til pisten og starter på børnebakken for at øve dig. Bare start fra bunden med at køre lidt og prøv så småt at bremse den ene vej og derefter den anden vej.
Annonse
Tag det stille og roligt, for der er ingen grund til at tage op på den store pist fra dag ét. Du bliver nødt til at starte i det små. Derudover er det også bedst at finde en ven at starte sammen med, som er på samme niveau som dig. Det gør det hele meget sjovere.
Jakke Oakley til 2.550 kr. Bukser Oakley til 2.550 kr. Støvler Nitro til 3.200 kr. Bindinger Nitro til 2.000 kr. Snowboard Nitro til 2.750 kr. Hue er Lasses egen
Det er nok lidt sværere at starte med at stå på snowboard, end det er at starte med at stå på ski. Med skiene skal du mest bare stå på dem, mens der ved snowboardet er lidt mere balance involveret i starten. Men så snart du lærer snowboardet og grundteknikkerne at kende, vil jeg da også mene, at det er langt sjovere.
Før du kan lave tricks, er det vigtigt, at du har køre- og grundteknikken på plads. Når den så er der, kommer tricksene efterhånden. Begynd med det lette såsom små hop på bokse og rails, som du kan glide på med snowboardet. Det er en sport, hvor du hele tiden lærer noget, og som du hele tiden kan bygge videre på.
Hvis du er i tvivl, om det er noget for dig, er mit råd, at du bare skal komme ud og prøve. Du kan endda prøve det hjemme i Danmark på ’Copenhill’ ude på Amager. Jeg tror, at mange vil blive overraskede over, hvor sjovt det kan være at have to ben på ét board.
Selve udstyret spiller ikke nogen stor rolle, når du er nybegynder. Det er selvfølgelig op til én selv, men jeg vil aldrig foreslå nogen, der aldrig har prøvet at snowboarde før, at købe det nyeste grej. Så er det helt fint bare lige at leje et board, og bare prøve det af.
Alperne er fede at køre på snowboard i, fordi der er så meget at køre på. Så hvis du ikke har noget imod at køre en masse lift, så er det der, man skal tage til. For der er bare nogle større områder end oppe nordpå. Derimod er der nogle mere begyndervenlige områder nord på, hvor der ikke er så stejle bakker og lange transportstykker. Det er mere nogle små hyggelige bakker, hvor man rigtigt kan lære at stå på snowboard.
Annonse
Mit eget favoritsted er Lax i Schweiz. Det er et stort område og har en god park, der nok er den bedste i Europa. Det er også godt til familier, og generelt kan det område lidt af det hele.
Personligt er noget af det fedeste ved snowboarding kulturen omkring det. Det er en smagssag, hvad man bedst kan lide, men jeg synes, at der ser lidt federe ud og er sjovere.
På bundlinjen er det måske bare lidt sejere at stå på snowboard.
Ski- og snowboard-tema
Det gamle mundheld om, at der kun findes dårlig påklædning, ikke dårligt vejr, gør sig særligt gældende i bjergene. Uanset om du debuterer på den grønne piste eller kaster dig ud fra en helikopter i dyb sne, skal udstyret være i orden. På euroman.dk kan du læse interviews med landets bedste skiløbere og snowboardere om udstyr, anekdoter og teknikken bag.
Det bedste, der kom ud af min galopperende 40-årskrise, er min sorte Saab 900 Cabriolet. Jeg synes, den er så flot. Det er en skulptur. En panikbil, uden så alligevel helt at være det.