Moderedaktøren anbefaler: Syv sommerhatte til forårssolen

Når solen skinner, eller regnen står i stænger, kan en kasket eller hat være uundværlig. Euromans moderedaktør Søren Kolborg Sørensen har kigget på kasketter, bøllehatte og solskærme til sommeren.

Moderedaktøren anbefaler: Syv sommerhatte til forårssolen
Offentliggjort

The Baseball Cap

“Kasketten er den mest tilforladelige sommerhat, for den klæder de fleste. Trenden er for tiden, at det skal være sådan en far-agtig kasket, som har et slidt vintage-look, så det ikke bliver for pænt."

”Hvis du vil lege med kasketten, kan du prøve dig af med et tennis-visir, som skiller vandene og er lidt kikset, men på den fede måde. Prada har lavet et i nylon, men det er klart for de modige."

Bøllehatten

”Den mest klassiske og sete sommerhat – forbindes især med festivaler. Er på mange måder også ungdommelig og kan virke lidt fjollet, men fås i alle mulige udgaver og materialer. Personligt foretækker jeg den afdæmpede bøllehat, som bare falder ind i ens outfit helt naturligt."

"Hvis du fx godt kunne tænke dig en sjovere og modigere variant af bøllehatten, så gå med den hæklede, som er en ny ting, der er rigtig 1970’er smart. Fendi laver dem blandt andet, men det blev også lidt en ting sidste sommer under coronaen, at folk begyndte at hækle deres egne bøllehatte.”

Fiskerhatten

“Minder om en bøllehat, men tager sig lidt større ud og har nogle sjovere detaljer. Taler ind i gorpcore-tendensen i forhold til, at det skal være meget praktisk og gadget-agtigt.”

Stråhatten

“Er meget sommervenlig. Skal dog ikke være den helt stive og poppede stråhat, men en mere casual udgave, som ikke gør så meget væsen af sig. For ellers kan du hurtig komme til at se ud som én, der skal på All Inclusive-ferie på Mallorca.”