Det var en glædelig nyhed for mange mode- og tøjinteresserede, da den japanske butikskæde Uniqlo tilbage i juni sidste år meldte ud, at man endelig ville åbne op i Danmark i løbet af 2019. Det betyder nemlig, at man ikke længere behøver at rejse til andre udenlandske hovedstader for at få fat i deres velkendte og farverige basistøj, men nøjes med at tage ind på Strøget i København, hvor butikken kommer til at ligge.
Nu er der så nyt at fortælle om selve datoen for butikkens åbning.
Det bliver fredag den 5. april, lyder det fra Uniqlo i en pressemeddelelse.
Annonse
"Vi er meget glade for at åbne vores første butik i København. Vi har en dyb respekt for det danske folk, og vi ser mange ligheder mellem vores japanske arv og den danske livsstil. Fra en fælles forståelse for enkelhed, skønheden og kvaliteten i hverdagen håber vi, at LifeWear vil give genlyd hos danskerne og deres daglige livsstil," siger Mikiya Kurosu, COO, UNIQLO Sverige og Danmark.
Butikken får adresse på Vimmelskaftet 38 på Strøget, hvor den breder sig over 1.400 kvadratmeter fordelt på tre etager i Louises Hus.
Det bedste, der kom ud af min galopperende 40-årskrise, er min sorte Saab 900 Cabriolet. Jeg synes, den er så flot. Det er en skulptur. En panikbil, uden så alligevel helt at være det.