De har haft nogle mærkværdige fejlskud på det seneste – bare tænk på deres mursten eller Oreo-kage. Men måske er Supreme mere på rette spor med denne hyldest til det britiske ’shoegazing’ band, My Bloody Valentine, der slog igennem i slutningen af 80’erne.
Gruppen nåede ikke at udgive mange plader i deres første levetid, men satte ikke desto mindre et tydligt aftryk i rockhistorie med deres støjrock på fremragende plader som ’Isn’t Anything’ og ’Loveless’.
Bandet blev opløst i 1997, men fandt sammen igen 10 år senere, hvor de turnerede flittigt og blandt andet spillede på Roskilde i 2008. Ovenikøbet udgav de et helt nyt album i 2013 ’M B V’, og det var også annonceret, at der skulle komme yderligere nyt i 2017, men det er dog blevet udsat.
Annonse
Nu får de formentlig lidt skejser ind, så de kan producere ny musik med denne kollektion. Den (altså kollektionen) bliver sat til salg (kun online) 23. april.
Jeg kan godt lide, at alt er up in the open. De sjoveste mennesker er dem, der kan finde ud af at læse en simpel situation. Og det er der bekymrende mange, der ikke kan.