Ugens modeoverblik: George Clooney er ansigt på Omegas nye kollektion

Vi samler op på ugen, der er gået i modeverdenen, og fortæller de vigtigste nyheder.

Ugens modeoverblik: George Clooney er ansigt på Omegas nye kollektion
Offentliggjort

Uniqlo har lavet ny kollektion

Uniqlo har de senere år haft stor succes med både deres egne kollektioner og deres opsigtsvækkende collabs med blandt andre Marni, JW Anderson og Jill Sander.

Et af de mest populære samarbejder har dog været linjen ’Uniqlo U’, som de har skabt i samarbejde med den tidligere designer for Hermès Christophe Lemaire.

Nu er der netop udkommet en ny kollektionen indenfor Uniqlo U-linjen, hvor Uniqlo og Christophe Lemaire gentænker, hvordan hverdagstøj kan tage sig ud uden at gå på kompromis med kvalitet og æstetik.

”Vi forsøger kun at lave tøj, der er nødvendigt, og derfor indeholder kollektionen færre items. Et mindre udvalg tvinger os alle til at gentænke funktion, og hvad der er vigtigt, når vi tænker tøj,” fortæller Christophe Lemaire i et interview på Uniqlos hjemmeside i forbindelse med lanceringen.

Kollektionen udkom den 22. september og kan købes online og i udvalgte Uniqlo-butikker.

Foto: Getty Images

Brad Pitt udgiver ny hudpleje-line

Brad Pitt har for kort tid siden offentliggjort, at han er blevet medstifter af brandet ‘God’s True Cashmere’, som primært laver bløde skjorter og bukser i ren cashmere, der produceres i Italien.

Men skuespilleren, der også er aktuel med filmen ’Bullet Train’, er ikke færdig med at gøre indtog i modeindustrien.

Den ombejlede skuespiller har netop lanceret, at han udgiver en ny hudpleje-linje ved navn ’Le Domaine’. Den nye linje har Brad Pitt udarbejdet i samarbejde med Perrin-familien, som skuespilleren også tidligere har udviklet en vin sammen med.

’Le Domaine’ er udviklet til, at den kan anvendes af både mænd og kvinder, den og indeholder udelukkende naturlige ingredienser, så den ikke skader huden.

Der er endnu ikke meldt noget ud om, hvornår linjen udkommer, men den forventes at blive offentliggjort inden for nærmeste fremtid.

Du kan læse om Brad Pitts tanker om den nye linje her.

Levi’s vil få deres kunder til at købe med omtanke

En ny kampagne fra Levi’s skal få forbrugerne til at købe med omtanke på klimaet. Kampagnen ’Buy Better, Wear Longer’ skal sætte fokus på klimaforandringerne og de udfordringer, som tøjindustrien står overfor.

For at kunne tiltrække opmærksomhed omkring kampagnen har Levi’s udstyret sig med flere velkendte navne, der alle har det tilfælles, at de tidligere har bakket offentligt op om lignende samfundsmæssige aktioner.

Af den årsag har brandet samarbejdet med blandt andre fodboldspiller for Manchester United Marcus Rashford, der under coronapandemien lavede flere tiltag for at mindske hjemløshed og hungersnød blandt børn.

Udover Rashford er også rapper og skuespiller Jaden Smith en del af kampagen. Han driver også organisationen ’JUST Water’, som blandt andet har til formål at sætte fokus på vandmangel i verden.

De prominente navne optræder i forbindelse med kampagnen i flere videoer, hvor de taler om deres mærkesager, og de udfordringer som modeindustriens masseproduktioner står overfor.

Du kan se hele kampagnen her.

George Clooney er ansigt på Omegas nye kollektion

Fra én Hollywood-stjerne til en anden. For kort tid siden landede den nye Omega Speedmaster 57-kollektion, og ur-giganten har netop afsløret at den koreanske skuespiller Hyuin Bin samt verdensstjernen George Clooney bliver ansigterne på ur-brandets nye kampagne.

For tiden er Clooney aktuel med den romantiske komedie ’Ticket to Paradise’, men nu bliver skuespilleren altså også vist i en hel anden sammenhæng. George Clooney er i forvejen kendt for at have et ømt punkt for Omegas ure, og er i flere sammenhænge blevet set offentligt med et om håndledet. Derfor virker det også meget oplagt at vælge Clooney til opgaven.

Du kan se den nye kampagnen og den nye ur-kollektion her.

Se, hvad vi ellers skriver om: Design og Stil