Afsnit 4 af 'Lund & Løkke': Fyret, hvad nu?

I dette fjerde afsnit af ’Lund & Løkke handler det om frygten for at miste status og kunsten at hvile i sig selv. Over en middag på Dragsholm Slot kredser snakken om frygten for at være utilstrækkelig – særligt efter en fyring. Og om rollen i den nye Klovn-film, som Lars aldrig fik.

Fyret, hvad nu?
Offentliggjort

De har begge haft fremtrædende roller. I politik og i mediebilledet. Men de har også begge haft deres del modgang, og for Anders Lund Madsen fylder fyringen fra Radio 24syv ved kanalens lukning i efteråret stadig en del.

”Alle, der har prøvet at blive fyret, ved jo, at det er meget ubehageligt, for når man sætter streg under, så er det nogen, der siger: ’Vi har ikke brug for dig længere’. Jeg har ikke mere fundet mig selv, end jeg lever i kraft af, hvad andre mennesker synes om mig. Når nogen ikke synes om mig mere, nok til at sige: ’Jeg har ikke brug for dig længere,’ så er det et slag. Og det er lige meget, om man bliver fyret fra et svineslagteri, et statsministerium eller en radiostation, så skal man bygge sig selv op igen.”

Mens Anders Lund Madsen med egne ord blev fuldstændig ’panik angstslagen’ over, om han nu kunne forsøge sin familie og betale sine regninger, gav fyringen som statsminister og formand for Venstre Lars Løkke Rasmussen plads til et forsinket ungdomsoprør.

”Lige nu er jeg i en fase, hvor der viser sig mange sjove muligheder. Jeg har det også godt, men jeg har også det samme som dig, hvor jeg tænker, hvad skal der blive af det hele? Jeg tænker mere, hvor går mine egne grænser? Kan man flytte sig fra at være statsminister til at lave podcast? Skal jeg være slapstick comedian eller toastmaster, eller du ved?”

Forleden mødte Lars Løkke komikerparret Casper Christensen og Frank Hvam tilfældigt på gaden, og han kom i tanke om, at han var inviteret til at spille en scene i den nye Klovn-film. Han sagde dog nej, for det var lige omkring valget.

”Det handlede om et eller andet med et herreselskab, som kom hjem fra Island, hvor de havde været på bordel. Jeg tænkte: Det er måske lige karl-smart nok. Men da jeg så snakkede med dem, tænkte jeg, at det kunne jeg godt have gjort i dag, det kunne have været sjovt. Jeg er i sådan en frigørelsesproces, hvor jeg kan lave skæve, skægge ting. Måske er det mine sabbatmåneder, og jeg siger: ”Hallo, slip den lidt,” så må vi se, hvad resten af livet bringer.”

Lyt til det fjerde afsnit af Lund & Løkke her i toppen af artiklen. Du kan også høre det på Egmonts podcast-app Talk Town.