‘Jeg er lige død’ med Jesper Nøddesbo: “Jagten på den perfekte præstation er skruen uden ende”

Håndboldspilleren Jesper Nøddesbo er ugens gæst i Euromans podcastserie ‘Jeg er lige død’ med Daniel Hoff. Her fortæller han om den præstationskultur, han har oplevet i sin karriere som professionel håndboldspiller - både på godt og på ondt.

Jesper Nøddesbo
Offentliggjort

Siden 1999 har Jesper Nøddesbo spillet håndbold på professionelt plan. Blandt andet i Barcelona. Han har i sin lange karriere oplevet store sejre. Men det eneste, der er vigtigt, når man lever af at spille håndbold, er, at man bare bliver ved med at præstere. Igen og igen.

“I sportens verden søger vi hele tiden den perfekte præstation. Men det er et fatamorgana. Får hvis du når den, flytter den sig hele tiden. Det er en spændende proces at være i. Det er der jo en enorm drivkraft i. Men det kan også være et hårdt sted at være.”

Det fortæller Jesper Nøddesbo i det nye afsnit af Euromans podcast ‘Jeg er lige død’, hvor han reflekterer over den præstationskultur, han er en del af i sit virke som professionel håndboldspiller.

Han var med, da herrelandsholdet besejrede Kroatien ved EM i Norge i 2008, og da de hentede guldmedaljer til OL i Brasilien i 2016. Men han ville ønske, han havde brugt mere af sin tid på at fejre det, fortæller han i podcasten.

“Jeg gad godt være bedre til at turde nyde mine sejre og finde en ro i det. Forventninger ændrer sig hele tiden.”

Men selvom håndbolden har fyldt og stadig fylder en stor del af hans liv, er det dog langt fra de sportslige præstationer, Jesper Nøddesbo gerne vil huskes for, når en dag ikke er her mere.

For når alt kommer til alt, så er hans familie det eneste, der betyder noget, forklarer han.

“Håndbolden har givet mig utrolig meget, men det er det andet, der er vildere.”

I podcasten kan vi også høre, hvordan håndbolden trods alt har en betydning, når det kommer til, hvilket citat der skal stå på Jesper Nøddesbos gravsten. Og så bliver vi ført ind i historien bag den sang, han gerne vil have, brager ud af højtalerne til hans begravelse.

Du kan høre podcasten i toppen af artiklen, og du kan også høre den i Egmont podcast-app 'TalkTown'.