Hvad kommer der til at ske med renten?

Hver gang den amerikanske centralbank hæver renten, gør det ondt på din privatøkonomi. Her forklarer chefstrateg Mikael Olai Milhøj, hvordan FED påvirker husholdningsbudgetter verden over.

Hvad kommer der til at ske med renten?
Offentliggjort

Mikael, hjælp os lige med at forstå: Hvad er FED?

”Federal Reserve, eller FED, er bankernes bank, den amerikanske centralbank. Chefen hedder Jerome Powell, og banken styrer rentepolitikken i USA, som påvirker alle renter i samfundet. USA er verdens største og vigtigste økonomi, FED er verdens vigtigste centralbank. Og når USA nyser, bliver resten af verden syg.”

Og hvilken bane er det så, FED spiller på?

”FED har en speeder og en bremse, som skal sikre, at vi har en stabil økonomi, der vokser uden at vokse for hurtigt. At hæve eller sænke renten er et instrument til at styre økonomien. Når man sætter renten op, bliver det dyrere at låne penge eller at servicere det lån, man har optaget. Det har en dæmpende effekt på økonomien, fordi forbrugerne ganske enkelt får færre penge mellem hænderne.”

Har FED altid spillet med så sikre kort, som man gør i dag?

”De seneste 40 år, siden 1980’erne, har man skabt en meget mere stabil udvikling uden så store eller hyppige kriser, som man havde tidligere. I 1960’erne og 1970’erne førte man en økonomisk politik i USA, der var for stimulerende for økonomien. Man ønskede, at det gik så godt som muligt, fordi det øgede politikernes chancer for genvalg. Det undgår man i dag ved at have meget lange embedsperioder på 14 år for medlemmerne af komiteen i centralbanken, så de sidder over flere af præsidenternes valgperioder.”

Men alligevel spiller præsidenten i USA en rolle for FED?

”Præsidenten nominerer, hvem der skal sidde i komiteen for FED, og senatet godkender det. Derfor kan præsidenten præge tænkningen rundt om bordet, hvis han udnævner én specifik type, så at sige.”

Men kan FED da være fuldkommen uafhængige?

”Nej. FED agerer i en politisk verden og skal stå til ansvar overfor politikere. Men man forsøger at være så uafhængig som muligt. Den enkelte præsident eller kongressammensætning må ikke have magt over pengepolitikken.”

Så uanset hvem, der bliver valgt, kommer FED bare til at gøre, som de har gjort i de seneste 40 år?

”I grove træk, ja. Men der er én vigtig beslutning, der skal træffes i næste præsidentperiode: Der skal findes en ny centralbankchef. Jeremy Powells 14 år som komitemedlem udløber nemlig, og selvom han godt kan forlænges som chef for en kort periode, så skal han før eller siden erstattes. Det store spørgsmål er så, om det skal være en udefra eller et nuværende komitemedlem.”

Vil der være forskel på den næste centralbankchef og det næste komitemedlem alt efter hvilken præsident, amerikanerne får?

”Bliver Kamala Harris præsident, bliver det formentlig et klassisk, sikkert valg.Med Trump er det mere uforudsigeligt. Sidst, Trump var præsident, forsøgte han at få sine egne ind i den pengepolitiske komite. Normalt vælger man blandt akademikere og folk fra bankindustrien til de poster. Dengang sagde de moderate republikanere nej, men med Trump er der altid en sandsynlighed for, at man kan få nogle typer ind, der potentielt kan tage et opgør med pengepolitikken, som vi kender den, især fordi han har fået større magt over partiet siden sidst.”

Hvem tror du selv bliver den næste chef for FED?

”Mit forsigtige bud er, at valget falder på Chris Waller, der er ret respekteret, og som Trump også udnævnte som komitemedlem, da han selv var præsident. FED skal helst ikke forandre sig for meget.”

Og til sidst de spørgsmål, alle har ventet på: Hvor langt kommer renterne ned, og hvor lang tid kommer det til at tage?

”Inflationen er kommet nogenlunde under kontrol, og derfor er man begyndt at sænke renten igen. Jeg tror på et leje på omkring 3 procent, og at det kommer til at tage seks til ni måneder. Det er et renteniveau, der stemmer fint overens med en normalt fungerende økonomi, der hverken vokser for hurtigt eller for langsomt. Kommer der en dag en krise igen, skal vi længere ned end 3 procent. Stiger inflationen igen, skal renterne tilsvarende op.”

Mikael Olai Milhøj er partner og chefstrateg i Sterna Capital Partners og en af Danmarks mest citerede økonomer. Han har en fortid i Danske Bank som chefanalytiker.

Se, hvad vi ellers skriver om: USA og Økonomi