Har du også undret dig over, hvorfor Jonas Vingegaard og mange andre fra Tour-feltet har haft en dims siddende bag på kasketten, når de har besøgt podiet under årets udgave?
Nu kan TV 2 fortælle, at det er Netflix, der har udstyret rytterne med dimsen, som ikke er et kamera, men en særlig mikrofon. Netflix har nemlig fulgt årets Tour de France slavisk, hvilket skal munde ud i en dokumentarserie.
Med en samlet sejr til Jonas Vingegaard, fire danske etapesejre, en bjergtrøje og så en Grand Départ kunne Netflix vist ikke have valgt en bedre Tour at følge. Og vi kan også godt tillade os at have store forventninger til produktionen.
Annonse
Det er nemlig folkene bag den eminente 'Formula 1: Drive to Survive‘, som også har stået for Tour de France-dokumentaren.
Netflix har fået udnik adgang til at følge Jumbo-Visma, AG2R, Alpecin – Deceuninck, BORA – hansgrohe, EF Education – EasyPost, Groupama-FDJ, INEOS og QuickStep både under løb, før og efter og i holdbusserne.
Jeg kan godt lide, at alt er up in the open. De sjoveste mennesker er dem, der kan finde ud af at læse en simpel situation. Og det er der bekymrende mange, der ikke kan.