Anmeldelse: 3 spil, du skal prøve i december

Euromans tech-skribent anmelder spil til alle platforme.

Anmeldelse: 3 spil, du skal prøve i december
Offentliggjort

Mafia: Definitive Edition

Genopsætningen af det snart 20 år gamle mafiaspil byder på ny grafik med udtryksfulde ansigter og en stemningsfuld storby anno 1930. Historien om taxa-Tommys møde med mafiaen fænger stadig, men bag den flotte fernis viser spillet sin alder. Det er sjovt at ræse rundt i veteranbiler og nedkæmpe rivaler med næver og skydevåben. Men styringen er ofte upræcis, og spillet er mere lineært, end det giver indtryk af. 3/6 stjerner.

Age of Empires III: Definitive Edition

Endnu en ’definitiv’ genopsætning – her af finalen i AOE-trilogien, som aldrig har været flottere. Oveni får vi to nye civilisationer, hvor den ene er eksotisk (inkaer), mens den anden er potentielt provokerende, når her nu ikke er danskere med. Javist er det svenskerne. Men dem får vi så lov at nedkæmpe efter alle krigskunstens regler. Det spiller så fint, mens vi venter på Age of Empires IV. 4/6 stjerner.

Super Mario 3D All-Stars

Mario fylder 35, og det markeres med denne udgivelse, der samler tre af blikkenslagerens mest elskede eventyr: Super Mario 64, Super Mario Sunshine og Super Mario Galaxy. Førstnævnte er stadig i billedrørsformat med bjælker i siden, og bag den let opdaterede grafik er alt ved det gamle. Hvilket mange vil værdsætte. Faktisk er dette en ret ’doven’ genopsætning, så den høje vurdering siger meget om kvaliteten af Nintendos bagkatalog. 5/6 stjerner.