Uroen om Danmarks potentielle deltagelse ved fodbold-VM i Qatar i 2022 fortsætter og tager til i styrke. Hvad der startede som sporadiske vindstød, begynder nu at ligne en regulær ørkenstorm om ørerne på DBU og FIFA’s indstilling om at gennemføre slutrunden i det stenrige emirat som først planlagt. Her på Euroman argumenterede vi i december sidste år for, at dansk deltagelse til VM ville være en skamplet på vores kulturarv.
Her til morgen har DFF, der er sammenslutning for mere end 25 officielle danske fanklubber, deklareret, at de er parat til at støtte en boykot af dansk deltagelse ved VM. I første omgang har de tilbudt en sidste håndsrækning til FIFA og DBU: Hvis ikke FIFA og Qatar imødekommer følgende fire krav før 21. november, hvor der er præcis ét år til slutrundens premierekamp, vil DFF gå aktivt ind i kampen for en boykot af slutrunden:
- Pressen skal have fri adgang i hele landet. Denne frie adgang skal blåstemples af IFJ, den internationale sammenslutning for journalister.
- Der skal ansættes uvildige observatører til at overvåge forholdene for migrantarbejdere, herunder deres arbejdsplads og boligforhold. De uvildige observatører skal også sikre, at migrantarbejderne aflønnes rimeligt.
- Alle dødsfald blandt migrantarbejdere i Qatar skal, modsat hvad der har været praksis hidtil, obduceres med henblik på at fastlægge en dødsårsag.
- Mænd og kvinder skal se fodbold på samme tribune til VM. Dette er indtil videre i strid med Qatars VM-planlægning.
DFF vil samtidig udfordre DBU’s påstand om, at ”kritisk dialog” er vejen frem. Fra DFF lyder det:
"DBU skal ligeledes forpligte sig til at konkretisere de tiltag, de har arbejdet på at få gennemført. Hvad har DBU forsøgt at få ændret, og hvad har DBU reelt set været med til at ændre? I skylder hele Fodbolddanmark svar på de spørgsmål."
DFF kræver derudover, at DBU senest 12. juni i år skal formulere konkrete krav til FIFA og Qatar. Desuden skal DBU give FIFA og Qatar en deadline og en konsekvens, hvis disse krav ikke indfries.
Udmeldingen fra DFF er særligt interessant, fordi den udstiller den manglende handlekraft fra DBU, FIFA og Qatar. DBU har til uigenkendelighed gentaget argumenterne om, at man kan forandre mest ved at møde op til slutrunden og lægge pres på ad de interne linjer.Ganske vist er der sket forandringer i Qatar. I weekenden blev der langt om længe indført minimumslønninger til migrantarbejderne, og det qatarske slave-system, Kafala-systemet, er formelt set under afvikling. Problemet er bare, at mange migrantarbejdere på stadionbyggeprojekter slet ikke har fået nogen løn, og senest har Shurarådet, der rådgiver styret i Qatar, anbefalet, at reformerne vedrørende Kafala-systemet rulles tilbage.
Et personligt bud herfra er, at det er svært usandsynligt, at bundkorrupte FIFA og rædselsregimet Qatar har i sinde at implementere de ellers fuldkommen rimelige krav, DFF stiller. Dermed lander hovedpinen på DBU’s bord: Tør man formulere ultimatummer over for FIFA og Qatar? Og tør man reagere, hvis kravene ikke imødekommes?
Det er et snedigt træk af DFF. Hvis ikke DBU handler på DFF’s opfordring, vil deres bluff stå tydeligere frem end nogensinde. Samtidig vil det øge presset på DBU markant, at sammenslutningen for de danske fanklubber anbefaler en boykot af VM i Qatar.
DFF har igangsat en undersøgelse, der skal tage temperaturen på holdninger blandt danske fans. De foreløbige resultater peger på, at op mod 80 procent af danske fodboldfans støtter en boykot af VM i Qatar, fortæller formand i DFF Christian Rothmann til journalist Asker Hedegaard Boyes blog.