Tre stjerner: Ikke alt spillede på det intime hul-i-væggen-sted på Frederiksberg. Men pastaen var tæt på perfekt
Bag restauranten står Mangias tidligere køkkenchef. Og det ses på kortet, som byder på Mangia-gengangere, pastaretter og antipasti, der både bød på overraskelser og skuffelser.
Der går en veritabel pastabølge hen over København for tiden. Det seneste års tid er det gået amok med Resto Bar, Locale 21, Ambra, Masseria og Piola Pastificio.
Bag sidstnævnte står parret Johanne og Antonio, som åbnede deres restaurant i den lillebitte tidligere fiskehandel på Thorvaldsensvej på Frederiksberg.
Antonio Errico har tidligere været køkkenchef på Mangia, og det mærkes. Flere retter går igen, ikke mindst pastaen, men også tataren på skotsk højlandskvæg, der serveres rent og ikke rørt, så kødsmagen ikke overdøves af alt muligt hejs. Bare drysset med ristede hasselnødder og dutter af parmesancreme er det lige før Piola-udgaven overgår Mangia-originalen.
Annonse
Her er et lille udvalg af friterede snacks, bl.a. med de korte, rørformede mezze maniche-pastaer i en lidt bastant ragu af oksehaler, der vendes i focacciadej og friteres samt vores favorit: en mini-”burger” af friteret focaccia med fyld af lufttørret inderlår af gris og artiskokker.
Den meget luftige focaccia udgør i ufriteret stand også Piolas brød, der kommer med en herlig frugtig olivenolie, der sammen med postevand fås ad libitum for små 35 kr.!
Præcist tilberedte stykker af grillet blæksprutte serveres med kartoffelmos og stykker af bitter radicchiosalat – superkombi, men desværre var mosen blevet elastiklang i det – formentlig på grund af for lang røretid.
Lidt ærgerligt når nu retten med 195 kr. er kortets absolut dyreste antipasti, men skuffelsen blev hurtigt overskygget af syltede karljohansvampe (varmet op i hvidvin) sammen med superlækker, sprødgrillet polenta og parmesansauce.
Vinkortet med altovervejende naturvine er ikke stort, men de fleste fås på glas. Til snacks og antipasti fandt vi en ufiltreret æbleduftende hvidvin fra Trebbiano.
Og til pastaen en Romagna-vin fra Orsi på bl.a. hvidvinsdruerne albana og pignoletto, der lagres i store cementtanke efter soleraprincippet, hvor den nyhøstede vin hvert år hældes ned til de gamle årgange.
Annonse
Den nærmest orange vin med noter af citrus og abrikos matchede fint vores pastaretter, især al dente tortelli med fyld af ricotta og spinat, der på klassisk vis blev serveret i en smørsauce med salvieblade.
Rigtig sjov var en ret fra Lombardiet med de aflange casonsei, hvor pastapladerne er pakket rundt om en cirkelrund kugle af hvidvinsbraiseret kanin – også den i smørsauce med hele sorte oliven.
Her var der nærmest tale om pasta perfezione!
Piola Pastificio
Der er rift om de bare 16 pladser i den lille tidligere fiskehandel på Frederiksberg, og man forstår hurtigt hvorfor.
Stemningen i det lille hul-i-væggen-sted er intim og hyggelig, og den tidligere Mangia-køkkenchef Antonio Errico kan noget både med sine antipasti og sine pastaretter. Dog var det ikke alt, der spillede.
Det bedste, der kom ud af min galopperende 40-årskrise, er min sorte Saab 900 Cabriolet. Jeg synes, den er så flot. Det er en skulptur. En panikbil, uden så alligevel helt at være det.