Det er kun en uge siden, at de kunne annoncere, at de vender tilbage med en ny sæson af serien Klovn. Og nu er der igen nyt fra Danmarks mest succesfulde komikerduo i form af Frank Hvam og Casper Christensen. For her er traileren til deres biograffilm 'Dan Dream'.
Det er en film, der tager os tilbage til, før verden gik af lave i 80’erne, hvor Danmark stadig kunne spille bold og drikke en bajer bagefter.
Filmen følger et lille iværksætter-hold med Casper Christensen i spidsen, der vil lave Danmarks første el-bil.
Annonse
Filmen er skrevet af Casper Christensen og Frank Hvam, og de har samlet et stærkt hold med navne som Magnus Millang, Lars Hjortshøj, Mia Lyhne og Niclas Vessel Kølpin.
Se traileren her.
DAN DREAM instrueres af Jesper Rofelt, som får sin debut som spillefilmsinstruktør. Han har været tidligere været involveret som instruktør, konceptudvikler og/eller manuskriptforfatter på bl.a. Drengene fra Angora, Krysters Kartel og Onkel Reje.
Jeg kan godt lide, at alt er up in the open. De sjoveste mennesker er dem, der kan finde ud af at læse en simpel situation. Og det er der bekymrende mange, der ikke kan.