Ugens modeoverblik: Justin Bieber er ny kampagnemodel for Balenciaga

Traileren til 'House of Gucci' er klar, og så debuterer Justin Bieber som ny Balenciaga-model. Vi samler op på ugen, der er gået i modeverdenen.

Ugens modeoverblik: Justin Bieber er ny kampagnemodel for Balenciaga
Offentliggjort

Se første trailer til 'House of Gucci' med Lady Gaga og Adam Driver

Instruktør Ridley Scott har længe arbejdet på det biografiske drama 'House of Gucci', og nu kan han endelig afsløre den første officielle trailer til filmen, som fortæller om et af de mørkeste kapitler i modehistorien.

I slut-90’erne blev Patrizia Reggiani retsforfulgt for at have arrangeret mordet på sin eksmand, Maurizio Gucci – barnebarnet til Gucci-stifteren Guccio Gucci og enearving til Gucci-formuen. Maurizio Gucci blev skudt på trapperne foran sit kontor i Milano.

Bag de to hovedroller i ‘House of Gucci’ er musiker Lady Gaga som Patrizia Reggiani, mens Maurizio Gucci spilles af Adam Driver.

‘House of Gucci’ får biografpremiere 2. december.

Tekla udvikler deres populære pyjamas

Dansk-svenske Tekla laver så elegant sengetøj, at deres pyjamasskjorter sagtens kunne begå sig uden for soveværelset og som en fast del af hverdagsgarderoben.

Nu har Tekla opdateret deres populære model 'Poplin Sleepwear' og givet den flere lommer. Den nye pyjamasskjorte har tre forlommer, en langstrakt silhuet og kan fås i fire farver: Gul, blå, sort og i madrasstriber.

Du kan se og købe den her.

Tekla ny pyjamas.jpg

Balenciaga hyrer Justin Bieber som model

Verdensfænomenet og musikeren Justin Bieber springer ud som kapagnemodel for Balenciaga. Fotograf Katy Grannan har skudt kampagnen, hvor Bieber optræder i de nyeste produkter fra Balenciaga, blandt andet et par løbesko og en videreudvikling af deres Neo Classic-taske.

Udover Bieber medvirker den franske skuespillerinde Isabelle Huppert også. Det er ikke første gang, at 27-årige Bieber laver modeljobs. Han har blandt andet tidligere optrådt i en undertøjskampagne for Calvin Klein.

Garderobegodter på udsalg

Har du fået udnyttet, at der er sommerudsalg i øjeblikket? Hvis ikke, så har vi gjort forarbejdet for dig og fundet 16 gode kup. Hvad enten dit favoritmærke er Stone Island, Thom Browne eller Sunflower, kan det tøj du har gået og drømt om, men måtte give afkald på, fordi det var for dyrt, nu fås med op til 60 procent rabat.

Du kan herunder se to af de udvalgte tilbud og finde hele udsalgsguiden på dette link.

21 udsalg goods.jpg

Goods Wide Stripe Blue Standard-shirt til 550 kroner (førpris: 1.100 kroner)

21 udsalg adidas.jpg

Adidas Originals Response CL-sneakers til 315 kroner (førpris: 1.050 kroner)

Se, hvad vi ellers skriver om: Herretøj, Herremode og Justin Bieber