Hjulene hviner, og Alexander bremser så hårdt for rødt, at han næsten laver hjulspin. Han hopper af cyklen, ser på sit ur og kigger tilbage med et stort smil og garanterer mig, at man som bud hos Gorillas naturligvis overholder færdselsreglerne.
”Vi tager lyskryds og venstresving på en ordentlig måde, fordi vores liv og sikkerhed er det vigtigste, selvom vi selvfølgelig skal levere varerne meget hurtigt.”
Det er eftermiddag på Østerbro i København, og trafikken er tæt. Jeg har en aftale med 26-årige Alexander, der ikke har lyst til at oplyse sit efternavn. Men han vil gerne fortælle, at han er født og opvokset i Tyskland og er ansat hos den hurtigtvoksende virksomhed Gorillas. De lover deres kunder, at de leverer dagligvarer på under 10 minutter. Deres slogan lyder, at de vil være ’hurtigere end dig.’
Og det virker: Jeg er ved selvsyn blevet bekræftet i, at leveringer vitterligt ankommer 10 minutter efter bestilling. Slik, sodavand og andre fornødenheder, men også dagligvarer i den sundere ende af kostpyramiden. Gorillas slår sig op på at have omkring 2.000 varenumre, og de kan dermed dække et ret bredt behov.