Billige drinks, god mad og ambitioner om fest: Ny uprætentiøs restaurant åbner på Nørrebro
Restaurant Cleo er et sted, hvor stemning og værtskab er lige så vigtigt, som det du indtager. Og hvor man ikke er bange for, at det hele udvikler sig til en fest.
Alle drømmer om at kende en restaurant, hvor middagen løber gnidningsfrit over i en fest. Hvor nabobordene smelter sammen, og hvor musikken begynder at overdøve de kedelige samtaler, når man får lyst til danse. Say no more: Du skal snart bestille bord på Cleo.
Cleo er en ny restaurant i København, nærmere bestemt på Nørrebros Rantzausgade, som bryster sig af at være både low key og value for money, og hvor stemning og værtskab er i højsædet. Man kan enten gå a la carte eller tage menuen med otte serveringer til 375 kroner, som hele bordet deler, og med de senere års prisstigninger på restauranter ligner det en rigtig god pris.
Musik bliver en stor del af Cleos DNA (man er vel en partyrestaurant), og derfor vil der regelmæssigt blive hevet dj’s ind til at betjene de to pladespillere i restauranten. Køkkenet beskriver de selv som udogmatisk, man kan få cocktails til under 100 kroner, og der er naturlige vine på kortet. Altså: et solidt bud på en kommende Nørrebro-klassiker med et ungt og levende stampublikum.
Annonse
Så hvem står bag? Det gør Jonas Franck, der senest har været køkkenchef på Restaurant Frank (Cleo bliver en del af Frank-kæden, der også tæller Polly, June og Grimal) i Indre By og tidligere har slået sine folder i køkkenerne på Kong Hans, Geranium og Estela i New York.
“Cleo bliver væsentligt mere low key, end det vi laver på Frank. Musikken bliver også højere, og vi bærer ikke uniformer. Det er vigtigt, at maden lyder tiltalende og original. Det skal være simpelt, æstetisk og underspillet,” fortæller Jonas Franck i en pressemeddelelse.
Ved sin side får han restaurantchefen Jeff Randall, som tidligere har stået i spidsen for Falang Asiateria og Condesa, til at servicere gæsterne og skabe den gode stemning, der skal være definerende for stedet.
”Vigtigst af alt, så skal maden spille ind i en tone sammen med resten – musikken, stemningen, interiør og vores kultur på stedet. Det er det holistiske udtryk og den røde tråd, som er ambitionen,” slutter Jonas Franck.
Cleo, Rantzaugsgade 56, 2200 København N, åbner for aftenservering den 31. maj 2023 og vil senere åbne for morgenmad og frokost i weekenderne.
Jeg har altid været begunstiget af, at der er nogle, der har troet på mig og hjulpet mig. I alt, hvad jeg har gjort. Men det kræver, at man opsøger det. Og det har jeg tydeligvis været god til.