Filmskaber Jonas Risvig vil gøre op med latterliggørelsen af provinsen

Marker, scootere og energidrikke er skiftet ud med storslåede solnedgange, gymnasieeufori og mystik i Jonas Risvigs nye serie 'Nylon'.

Filmskaber Jonas Risvig vil gøre op med latterliggørelsen af provinsen
Offentliggjort

I begyndelsen af året pegede vi på Jonas Risvig som et af de største talenter i Danmark inden for fiktion til unge. Nu er han aktuel med serien ’Nylon’, der vil gøre op med det forvrængede billede af provinsen, der ofte tegnes i fiktionen.

”Jo flere serier, som foregår i Jylland, men fortsat handler om gråvejr og Brian-typer, desto mere glemmer vi, hvad Danmark også er! Tit bliver serierne i Jylland noget med nogle, som er på sommerferie derovre eller noget med et mord eller en kedelig kommune,” skriver Risvig i en pressemeddelelse.

”Jeg fik selv at vide, at min problemløse opvækst i provinsen aldrig ville blive interessant for et publikum – så den her (serien ’Nylon’, red.), er dedikeret til alle de drømmende unge, som er lige så meget en del af den danske ungdomskultur, som mine kommende børn bliver i København.”

’Nylon’ foregår i Silkeborg, hvor Risvig selv er vokset op, og henvender sig primært til gymnasieelever. Han beskriver selv, at følelsen af udødelighed bliver seriens omdrejningspunkt, og at den vil vise et sjældent farverigt portræt af unge i provinsen.

Tidligere har Risvigs serier været tilgængelige hos DR eller via hans egen Youtube-kanal, men ’Nylon’ kan streames via TV2 Østjyllands Youtube-kanal.

”Mens de store platforme lod vente på sig, sprang lokalstationen til og gav mig totalt frie rammer for at portrættere min egen ungdom på deres YouTube-kanal,” skriver Risvig.

Første afsnit af ’Nylon’ vises søndag den 2. maj kl 20 på TV2 Østjyllands YouTube-kanal og derefter hver søndag og onsdag kl. 20.

Se traileren her:

Se, hvad vi ellers skriver om: Streaming og Serier