Brian Holm: ”At sige ’lirens’ er ved at være udvandet, synes jeg. Det er bare grimt”

På trods af at Brian Holm selv har været med til at indføre begrebet i cykelsporten, er han træt af, at det er blevet så udbredt, fortæller han i det nyeste afsnit af 'Café Eddy'.

Offentliggjort

I det nyeste afsnit af Euromans cykelpodcast ’Café Eddy’ stiller Bastian Emil Goldschmidt sin medvært Brian Holm det spørgsmål, vi alle er spændte på at høre svaret på:

”Er det overvurderet eller undervurderet at sige ’lirens’?”

”Jeg er ked af at sige det, men jeg synes, det er overvurderet. Jeg har aldrig brudt mig om ordet,” svarer Brian Holm. Det undrer Bastian Emil Goldschmidt:

”Jeg troede egentlig, at du fandt på det?”

”Ja, jeg ved det godt. Jeg har også gået i blomstrede skjorter en gang og har været langhåret,” siger Brian Holm.

”Du har gået med to forskelligt farvede sejlersko,” indskyder Bastian Emil Goldschmidt.

”Ja, jeg har gjort mange dumme ting, og en af dem er åbenbart at indføre lirens. Jeg kan ikke holde det ud, jeg synes, det lyder grimt,” svarer Brian Holm og fortsætter: 

”Jeg synes, det hører sig til, når man sidder og får en øl med drengene. At sige lirens er ved at være udvandet, synes jeg. Det er bare grimt. Det fungerer ikke. Altså der er sådan lidt Visma-tempohjelm over det. Det fungerer sgu ikke rigtigt,” afslutter Brian Holm diskussionen. 

I det nye afsnit af ’Café Eddy’ vender de to værter også, om Pogacar skal køre Paris-Roubaix, om specialdesignede hjelme har sin plads i feltet, taktikken i Paris-Nice, og hvordan rytterne skal komme i mål, hvis de stopper 40 kilometer fra mål i isregn.

Efterfølgende rettes blikket mod kaptajnerne, sportsdirektørerne, beslutningstagerne i cykelsporten: Hvad vil det sige at lede? Hvad er en god chef?

Alt det kan du høre i det nye afsnit af ’Café Eddy’, der er ude på alle podcastplatforme nu.