Restaurant-ejer Simon Leo: ”Jeg havde perioder, hvor jeg besvimede på gaden af stress”
Han har ingen uddannelse, men er blevet lært op og siden restaurantchef i Madklubben. Indtil han blev fyret – ovenikøbet to gange. Efter perioder med voldsom stress og ingen penge har Simon Leo nu to hypede restauranter på Nørrebro. Men målet er ikke at skabe en ny restaurantkæde. I stedet skal gæsterne mærke personligheden og det kontrollerede kaos.
Foto: Benjamin Lund
Han valgte at studere på RUC, for han havde kalkuleret sig frem til, at det var her, han bedst kunne gennemføre med tømmermænd og et minimum af indsats. Men allerede efter fire måneder droppede han alligevel ud. Han stod på Trekroner Station og ringede til sin far, og herfra var beskeden klar:
’Du skal have fundet dig et job, inden du kommer hjem’.
På stationen mødte han en veninde, der lagde øre til hans situation. Hun kendte en, der hed Anders Aagaard, der lige havde åbnet en restaurant, og de manglede folk. I toget på vej ind til København ringede Simon Leo til Anders, og han kunne komme til samtale med det samme.
De mødtes og aftalte, at Simon kunne få en prøvevagt samme aften. Han tog i Magasin og købte en ny skjorte, og så var han klar.